Неверојатна посета на Тамил Наду

Посетители во Индија кои доаѓаат натаму Индија е-виза за туризам го воодушевува Тамил Наду кој е едно од најспектакуларните места за посета во Јужна Индија. Ние ги покриваме првите 5 места во Тамил Наду.

Тамил Наду е а единствена држава во Индија чие минато и историјата на чија култура е сосема одвоена од остатокот на Индија. Никогаш под власта на династиите што дојдоа и заминаа во Северна Индија, сè до времето на британскиот Тамил Наду отсекогаш немало своја историја и култура која е исто толку дел од индиската цивилизација како и секоја друга. Но, со вакви династии што владеат како на Чолас, Палавас и Черас, секој оставајќи наследство од сопствените традиции и обичаи, овие наследства сега се видливо различни од кое било друго место во Индија и тие ја прават државата навистина единствена од ваков вид. Дали за аџилак на разни антички храмови или за разгледување и лично гледање на архитектонските чудеса на урнатините на античките цивилизации на државата, туристите се собираат во Тамил Наду во сите периоди од годината. Еве неколку од најпопуларните места што можете да ги посетите кога сте на патување до неверојатниот Тамил Наду.

Владата на Индија го направи електронскиот процес на индиска виза преку Интернет наречен eVisa India. Може да аплицирате Индиска виза на Интернет (eVisa Индија). На Апликација за индиски визи процесот е на Интернет. Кога службеникот за имиграција ќе го одобри, електронската eVisa за Индија се испраќа на вашата е-пошта. Во овој пост нудиме преглед на топ 5 атракции во Тамил Наду за сопствениците на индиската виза.

Планинска пруга Нилгири, Ооти

Индиска туристичка виза - планини Нилгири

 

Исто така познат како Играчки воз на Ооти, веројатно е планинската железница Нилгири највообичаеното патување со воз што некогаш може да го земете. Ве води на патување до планините Нилгири на Тамил Наду или Сините планини, кои се шират преку Западните Гати во Западен Тамил Наду. Бујна и зелена, магливо со најсино небо и извонредно убава, овие планини изгледаат како да излегле од пејзажното сликарство. Возењето започнува од Метупалајам и продолжува низ Келар, Кунор, Велингтон, Ловдејл и Отакамунд, потребни се вкупно 5 часа за да помине околу 45 килограми. Сценските погледи што би можеле да ги видите низ патувањето, вклучуваат разубави шуми, тунели, магливи и маглови предели, спектакуларни клисури и можеби дури и некое сонце и дожд. Возот е толку популарен и фантастичен што УНЕСКО го прогласи за светско наследство.

 

Меморијал на карпите Вивекананда, Канјакумари

Индиска туристичка виза - рок спомен на Вивекананда

 

Канјакумари, сместена на самиот врв на Индија, на бреговите на Лакадското Море, е популарен град што луѓето го посетуваат не само за аџилак, туку и за да бидат сведоци на убавината на нејзиниот морски предел. Ако го посетувате овој град од која било причина, ќе бидете во недостиг да заминете без да го посетите карпестиот споменик Вивекананда, кој се наоѓа на еден од двата мали карпести острови во близина на градот, кои излегуваат кон морето Лакшадвип. Може да се возите со траект до островот, што би било одлично патување, нудејќи ви поглед на мирниот Индиски океан во позадина. Откако ќе стигнете таму, можете да стигнете до Меморијалот. За Вивекананда се вели дека просветлила на овој остров и освен значењето што островот го добива поради тоа, неговата живописна убавина го сака и на сите што го посетуваат.

 

Храмот Брахадешвара, Тањавур

Индиска туристичка виза - храмот Брахадешвар

 

Овој храм во Танјавур на Тамил Наду е храм посветен на лордот Шива, кој е познат и под имињата Рајарајесварам и Перувудаир Кавил. Таа е една од најпознатите места за аџилак во Тамил Наду и исто така е една од најпознатите дела од Дравидиска архитектура. Место за светско наследство на УНЕСКО, храмот е изграден за време на владеењето на династијата Чола и е едно од нивните најдолги наследства. Опкружена со зајакнати wallsидови, има највисокото светилиште или светилиште меѓу сите храмови во цела Јужна Индија и е полн со кули, натписи и скулптури поврзани со разни традиции на хиндуизмот. Внатре има и слики од периодот Кола, но со векови некои уметнички дела биле украдени или уништени. Сложениот и убав дизајн и архитектура на храмот е неспоредлив и би се жалеле за испуштањето.

 

Храмот Хил Марсумалаи, Коимдоре

Индиска туристичка виза - Храмот Хил Марудамалаи

Уште еден од најпознатите храмови на Тамил НадуХрамот Хил Марсумамалаи, кој е оддалечен околу 12 килограми од Коимборо, се наоѓа на врвот на гранитниот рид во Западен Гатс. Изграден е во 12 век за време на периодот Сангам и е посветен на лордот Муруган, хиндушки бог на војната и синот на Парвати и Шива. Тоа е името се однесува на дрвата марама марами кои се наоѓаат природно на ридот и малаите што значи рид. Неговата архитектура е навистина зачудувачка - предниот дел на храмот е покриен целосно со разнобојни скулптури на богови. Освен по својата архитектонска радост, храмот е познат и по лековитите ајурведиски билки за кои се смета дека тука се одгледуваат природно.

 

Плажа Махабалипурам

Индиска туристичка виза - плажа Махабалипурам

 

Еден од Најпознатите плажи на Тамил Наду, овој е оддалечен околу 58 килограми од Чанаи и со тоа лесно достапен. Гледајќи на заливот на Бенгал, плажата е позната по карпестите скулптури, пештери и брег храмови изградени во палавскиот период кој градот Махабалипурам е познат по. Освен нејзината прекрасна сценска убавина, златниот бел песок на брегот и длабоките сини води, плажата нуди и интересни работи што треба да ги направите додека ја посетувате. Во близина има банка на крокодил со повеќе од 5000 крокодили, училиште за уметност и скулптури, центар каде се вади отров од змија, фестивал на танцување на секои еднаш годишно и разни удобни одморалишта за да можете да се опуштите и да уживате во вкусна храна. 

 

Ако планирате да ја посетите Индија, можете да аплицирате за Индиска виза на Интернет токму тука и ако ви треба каква било помош или ви требаат појаснувања, треба да контактирате Индиски виз-биро за помош за поддршка и водство.     

 

Владата на Индија им овозможува на граѓаните на повеќе од 180 земји според Квалификуваност за индиска виза имаат право да аплицираат Индиска виза на Интернет (еВиза Индија) како што е опфатено во Квалификуваност за индиска визаСоединети Држави, Британците, италијански, германски, шведскиот, француската, Швајцарската се меѓу националностите кои ги исполнуваат условите за индиска виза преку Интернет (eVisa India).

Индиска туристичка виза Интернет (eVisa India Tourist) е валидна ако сакате да запознаете пријатели или за гледање на гледање, или воопшто со пријатели за средби, или кратка програма за јога во Индија. Користење на Индиска деловна виза Интернет (eVisa India Business) за комерцијални патувања како состаноци, заеднички вложувања, туристички патувања, саеми или контакти за состаноци во компаниите. Ако планирате операција или медицинска консултација, тогаш можете да аплицирате Индиска медицинска виза Интернет (eVisa Индија), можете да придружувате пациент до Индијанец користејќи Виза за индиски медицински придружници (медицинска придружба на eVisa India).

За ваша погодност, само така што вашата апликација не се одбие, lyубезно поминете низ Барања за индиска виза за фотографии за твоето лице фотографија. Во врска со вашиот пасош, поминете низ Барања за индиска виза за пасош така што ќе испратите точен тип на слика за вашата Процес на аплицирање за индиски визи.

Владата на Индија препорачува апликација за индиска виза сега на Интернет во електронски формат. Можете да аплицирате за Индиска виза на Интернет токму тука и ако ви треба каква било помош или ви требаат појаснувања, треба да контактирате Индиски центар за помош и визи преку Интернет Visa за какви било појаснувања поврзани со индиската виза преку Интернет (eVisa India).