Места за посета во Јужна Индија

Пријава за виза во Индија е беспрекорен, едноставен и брз процес создаден од Владата на Индија, што дозволува Индиска eVisa ги исполнува условите државјани да ја посетат Индија до 180 дена. Постојат многу видови на Индиска виза на Интернет (eVisa Индија) Индиска деловна виза, Индиска туристичка виза Индиска медицинска виза да наведеме неколку кои се електронски и можат да бидат добиени без да одат во индиската амбасада. Апликација за индиски визи може да се заврши на ова  за помалку од пет минути. 

Ако во душа сте вистински авантурист и сакате да ги истражувате живописните убавини на Јужна Индија, тогаш вашите очи се за уживање. Почнувајќи од ридовите на Бангалор што го загреваат срцето до античките урнатини во Хампи и убавината на Кањакумари, ќе бидете изненадени од местата што ќе ги одберете да ги посетите. Јужна Индија служи повеќе од целта на посета на плажа и извонредни плантажи, има многу повеќе за чудење и искуство во државите Карнатака, Керала и Андра Прадеш.

Без разлика дали патувате со вашето семејство, вашите пријатели, вашиот партнер или дури и сами (како вистински истражувач), Јужна Индија вклучува активности како што се пешачење или автостоп, спортови на вода, разгледување знаменитости, сафари, возење со брод и многу повеќе! Сè што треба да направите е да ги погледнете вистинските локации за вистинскиот вид авантура и да ви помогнеме со лесното лоцирање на местата во Јужна Индија кои го мачат срцето, имаме неколку предлози дадени подолу на кои можете да се повикате додека го планирате вашето патување . Забавувајте се на сите места споменати подолу!

Проверете ја валидни аеродроми и поморски пристаништа на кои важи индиската виза онлајн (eVisa India).

Коорг, Бангалор

 

Онлајн апликација за индиска виза - Coorg

Ако сте планински ентузијаст и сакате да ја доживеете убавината на природата од врвовите на планините, тогаш Coorg е местото за вас. Коорг се наоѓа многу блиску до градот Бангалор. Ако се случи да го претпочитате вашиот престој во Бангалор, можете да направите 6-часовно патување со автобус до Коорг и да уживате во живописната убавина што таа ја носи.

 

Коорг не е познат само по својот возвишен планински синџир, тој е познат и по различните видови кафиња, домашни вина со различни вкусови, зачини од различни видови. и ако се сметате себеси за вистински познавач на храна, дефинитивно ќе ги пробате нивните домашни вина. Тоа е деликатес што ќе го паметите до крајот на вашиот патувачки живот. Најсоодветно време за посета на Коорг би било од октомври до март. Сајтови кои не можете да ги пропуштите кога сте таму се: Водопадите на опатијата, тврдината Мадикери, реката Бараполе, храмот Омкарешвара, водопадите Ируппу, седиштето на Раја, Националниот парк Нагархоле, Талакаувери и врвот Тадијандамол.

 

Проверете ја документи кои се потребни заедно со вашата онлајн апликација за индиска виза (eVisa India).

Кодаиканал, Тамил Наду

 

Онлајн апликација за индиска виза - Kodaikanal

Убавината на Кодаиканал со право се опишува како принцезата на сите ридски станици бидејќи сценскиот раскош на ридскиот град е немерлив. Ветрето е освежувачко, не е премногу студено за да ве натера да се тресете, само онаков што ве тера да посакате да останете таму закотвени. Иако влажноста е типична за јужна Индија, овие ридови се разликуваат по климата.Има добро исцртани патеки за планинарите, езера за мрзеливост попладне, водопади за да се освежите и многу такви возбудливи активности се свиткани среде ридовите. Ако имате доволно среќа, можеби ќе можете да бидете сведоци на грмушките Куруњи во нивниот полн цут.

 

Во текот на ноќта, на туристите им се советува да патуваат до опсерваторијата за да искусат сосема поинаков свет. Соодветно време за посета на оваа убавина е од октомври до јуни. Атракции кои тешко се пропуштаат се, Столбните карпи, водопадите Беар Шола, паркот Брајант, езерото Кодаиканал, водопадите Талајар, ѓаволската кујна, храмот Курињи Андавар и што е најважно Соларната опсерваторија Кодаиканал.

Проверете што е деловни патници треба да се знае дали Апликација за индиски визи (eVisa Индија).

Ченаи, Тамил Наду

Онлајн апликација за индиска виза - Ченаи

Ченаи најдобро може да се опише како место кое го балансира старото и новото. Главниот град на Тамил Наду се смета од јужните Индијанци како чувар на древните традиции. Ова е така поради спектакуларната архитектура која останала и сега зборува за минатото на градот. Спротивно на оваа древност, градот е познат и по својот модерен и трендовски начин на живот, кул кафулиња, уникатните традиционални бутик продавници и метежот и вревата на метрополитенскиот пејзаж.

 

Градот ја носи и втората најдолга урбана плажа низ светот. Ако сте вистински ентузијаст за патување, сигурно ќе се најдете во интересни спортови. Ако веќе не сте знаеле, Ченаи е една од најпосетуваните туристички дестинации во Јужна Индија. Најсоодветно време за посета на Ченаи би било од октомври до февруари. Клучни места кои не можете да си дозволите да ги пропуштите се, Плажата Марина, владиниот музеј, храмот Капалесварар, зоолошкиот парк Аригнар Ана, планетариумот БМ Бирла, храмот Форт Свети Џорџ и Парта Сарати.

Прочитајте повеќе за тоа како да не бидете збунети од датуми на индиската виза онлајн (eVisa Индија.

Вајанад Хилс, Керала

 

Онлајн апликација за индиска виза - Wayanad Hills

Доаѓајќи во државата Керала, имаме една од најпосетуваните ридски станици во Јужен Вајанад. Во најмала рака за Вајанад, планините се како отсечени за љубителите на патувањата да ги истражат нивните димензии во трекинг додека уживаат во нефилтрираната убавина на ридовите Вајанад. Се верува дека шарата на ридовите и бујното зеленило се дом на голем број видови. Вистинската убавина на водопадите Вајанад оживува само по добар дожд, по можност во монсуните, што е исто така препорачливо време за посета на овој естетски приказ.

 

Ако сте расположени за убав и пријатен пикник, треба да се упатите директно кон браните и езерата. Има и стари и руинирани храмови кои мора да ги посетите доколку се случи да се заинтересира за историјата на местото. Храмовите во Индија чуваат повеќе тајни отколку што некогаш можете да чувате! Неколку препорачани туристички места би биле Врвот Чембра, музеј за наследство Вајанад, браната Банасура, водопадите Кантанпара, засолништето за диви животни Вајанад, гледна точка на Нелимала, Курувадвеип, пештерите Едакал и водопадите Соочипара.

 

Оти ​​и Кунур, Тамил Наду

 

Онлајн апликација за индиска виза - Ooty

Оти, многу познат како станиците на кралицата на ридот, стои помеѓу хаосот на бурниот градски живот и прекрасното природно распространување од чајните градини. Местото е преполно со естетски бунгалови кои стојат високи уште од ерата на Британците Раџ, додавајќи древен вкус на местото, означувајќи го како едно од најпреферираните места за меден месец. Исто така ни е многу познат по својот минијатурен воз за играчки кој е рамномерен наведено како светско наследство на УНЕСКО и е гордост на луѓето од југот.

 

Возот што патува е погоден за луѓе од сите возрасти. Тие обично избираат да патуваат од Кунур до Оти или до друга блиска ридска станица преку воз. Моделот на воз е дизајниран да покрива растојание од приближно 19 километри, нудејќи му на својот патник искуство кое речиси и да не е во ред. За понатамошно истражување, има бројни цркви, фабрики за чај и музеи, за да си го задоволите срцето.

Препорачано време за посета на ова задоволство ќе биде од октомври до јуни. Туристички места за допир се Фабриката за чај, црквата Свети Стефан, Владината градина со рози, владината ботаничка градина, планинската железничка линија Нилгири, Носот на делфините, градината со конци, браната Камарај Сагар, водопадите Кетрин и паркот на елените.

Прочитајте повеќе за тоа како да избегнете Одбивање на апликацијата за индиска виза (eVisa Индија).

Хампи, Карнатака

 

Онлајн апликација за индиска виза - Хампи

Хампи треба да биде главен приоритет ако планирате патување во Јужна Индија. Тоа е дестинација која не може да се пропушти за жесток патник. Исто така, една од најпосетуваните дестинации места на патници. Светското наследство ќе направи патување назад во времето, приближно помеѓу 15 и 16 век, опфаќајќи ги сите негови прекрасни урнатини од историјата. Тоа е буквално амблем на место кое го читаме и замислуваме како историја. Остатоците од храмовите, дотраените споменици и искинатите халиси зборуваат сами за себе.

 

Местото вклучува и уметнички кафулиња поставени на покривите кои ги служат кујните за кои несвесно сте посакувале. Месецот од октомври до февруари би бил идеално време за да ја почувствувате убавината на ова место. Дестинации кои не можете да си дозволите да ги пропуштите се Лотус Махал, Кадалекалу Ганеша, Камената кочија, Архитектонските урнатини Хампи, Саасивекаалу Ганеша, храмот Рама, храмот Вирупакша, ридот Матанга, храмот Виџаја Витала, храмот на ридот Хемакута и храмот Ачутараја.

Сè што треба да знаете кога доаѓа на крстарење користејќи онлајн апликација за индиска виза (eVisa India).

Гокарна, Карнатака

 

Доколку случајно сте љубител на плажите, тогаш ова би било вашата идеална локација за одмор во Јужна Индија. Гокарна во Карнатака е позната како хинду место за аџилак, но е подеднакво познат по своите сонливи плажи преплавени со бели зрнца песок и занишани кокосови дрвја среде ветровиот пејзаж. Заедно со убавината на белите плажи, Гокарна е дестинација за стари и нови храмови, место на интерес за историчарите и истражувачите со право. Во случај да патувате соло, ова место специјално ви се препорачува.

 

Бидејќи е религиозна дестинација за локалните и далечните верници, местото генерално им служи на посетителите вегетаријанска храна, меѓутоа, ако не ви пречи малку да патувате, лесно можете да добиете пристап до локалните барови и ресторани. Препорачано време за посета на оваа локација е од октомври до март. Локации кои не можете да си дозволите да ги пропуштите нашите, Храмот Махабалешвар, плажата полумесечина, плажата Ом, рајската плажа, храмот Шри Бадракали, храмот на пештерата Шива Махаганапати, плажата Кудал и Коти Тиртха.

 

 

p> Граѓаните на многу земји вклучувајќи Соединети Држави, Канада, Франција, Нов Зеланд, Австралија, Германија, Шведска, Данска, Швајцарија, Италија, Сингапур, Обединето Кралство, имаат право на индиска виза преку Интернет (eVisa India), вклучувајќи ги и посетите плажи на Индија со туристичка виза. Resител на над 180 земји квалитет за Индиска виза на Интернет (еВиза Индија) според Квалификуваност за индиска виза и примени ја индиската Visa Online понудена од Владата на Индија.

 

Доколку имате сомнежи или ви треба помош за патување во Индија или Виза за Индија (eVisa India), можете да аплицирате за Индиска виза на Интернет токму тука и ако ви треба каква било помош или ви требаат појаснувања, треба да контактирате Индиски виз-биро за помош за поддршка и водство.